Hastalık Nedir? Benim bakış açım tamamen farklı!


Hastalık, geçmişte ektiğimiz olumsuz duygu ve düşüncelerimizin ürünüdür. Eğer hastalığı ortadan kaldırmak istiyorsak öncelikle ektiğimiz bu olumsuz duygu ve düşüncelerimizi farkedip terketmemiz önemli ölçüde etkili olacaktır.
Hastalık(semptom), bedenin bizimle iletişime geçmek için kullandığı bir sinyaldir ve bedenin dengesini koruması için oluşur.
Bedenin dengesini bozan bir durum oluştuğunda beden hastalanarak veya rahatsızlanarak bize önlem almamızı söyler.

Şu özdeyişi hatırlamakta fayda var. “Bir gram önlem, bir kilo tedaviden daha önemlidir”. Eğer bedenimizin bize gönderdiği sinyalleri yani hastalıkları görmezden gelirsek veya yanlış yorumlarsak daha ağır bedeller öderiz.
Bununla ilgili kısa bir hikayemi anlatayım: Bisikletimin pabuçları(fren sistemindeki tekeri durduran malzeme) aşınmıştı ve değiştirmem gerekiyordu fakat ben uğraşmak istemediğim için erteliyordum, bir gün tam da yokuş aşağı bisikletimi sürerken pabuçlar tamamen eridi ve ön jantı kesti, ben duramadığım için ayağımı tekere sürtmek zorunda kaldım ve ayakkabımın altı da böylece aşındı. Eğer ben baştan 3 liraya pabuç alsaydım 250 liralık jant ve ayakkabı masrafına yol açmamış olurdum.. 🙂

Peki hastalıklara nasıl yaklaşmalıyız? Önlemleri nasıl almalıyız? Nerede yanlış yapıyoruz?
Yanlış yaptığımız nokta hastalığın “hiç bir sebep yokken başımıza gelmiş olması” inancıdır, “bula bula beni buldu” diyerek başımızın ağrıdığını veya depresyona girdiğimizi düşünürsek çözümü de bu inanç sistemiyle ararız; “İlaç içeyim geçsin”, “amaan üff.. bir de bu çıktı başımıza, onca sorun varken!” gibi yaklaşımlarda bulunan kişiler bedenimizin bize verdiği mesajları ortadan kaldırmakla ilgilenir. Sinyalleri yok etmek hastalığın geçtiği anlamına gelmez, böyle yaparak sadece mesajları görmezden geliyoruz, bisiklet örneğindeki erteleme gibi erteledikçe sorunlarımız büyüyor.. Mesajları değil de hastalığa yol açan nedeni(negatif düşünceleri veya bastırılmış duyguları) ortadan kaldırdığımızda doğal olarak sinyal de gelmeyecektir (hastalık olmayacaktır).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir