Zihinsel Yansımalar
Kasım 17, 2017
Çakra Nedir? Çakra Ne Demek? Çakra Nasıl Açılır
Şubat 10, 2018

Merhabalar, anlatacağım resimli hikaye, Çin ve Japon kültürüne aittir fakat size kendim yorumlamak istedim. Hikaye her insanda farklı açılımlar yapabilir, özetleyecek olursam bireysel gelişime nereden başlanmalı, birey kendini nasıl tanıyabilir, egoyu yenmek, egoyu anlamak, kişisel farkındalık yaratmak ve özdisiplin kazanmak üzerinedir. Yorumlarınızı paylaşmayı, sorularınızı sormayı unutmayın.

Kişisel Gelişim Yazıları

1. Büyük bir fırtına çıkar, ağaçlar savrulur, şeyler oldukları yerden sürüklenip dağılır.

Bireysel Gelişim Yazıları

2. Fırtına sonucu bir adam, öküzünün yerinde olmadığını farkeder.

3. Adam, umutsuzca öküzünü aramaya koyulur, mutsuzluğu yüzünden okunuyordur.

4. Öküzün ormanın içinde arkası dönük durduğunu görür. Görmek zordur, ama bunun öküzün sırtı olduğunu anlar.

5. Öküzün yanına yaklaşır ve yüz yüze gelir. Sevinmeye başlar.

6. Öküzü yakalamak için boynuna ipi geçirir, büyük bir çaba gösterdikten sonra yakalamayı başarır.

7. Artık geri dönmeye yola koyulurlar, öküzü tekrar bulduğu için rahatlamıştır.

8. Adam o kadar sevinçle doludur ki öküzün sırtında flüt çalarak bunu kutlar.

9. Dokuzuncu resimin üzerinde hiç bir şey yoktur. Tamamen boştur.

10. Adam sırtınca bohçasıyla pazara yürümektedir.


Hikaye Ne Anlatıyor?

Hikayenin ilk bölümünde insanın kendisini kaybetmesinden bahsetmektedir, büyük bir fırtına kopmuştur ve insan kendi varlığından uzaklaşmış, kopmuştur. Bu sözde kopuş tabi ki unutkanlığımızdan dolayı oluşur, gerçekte böyle bir kopma yoktur ama öyle düşündüğümüz için kopmuşuz gibi davranırız, hikayede de tamamen bunu anlatıyor. O zaman araştırarak bulacağımız şey de zaten bizde var olan özellikler, yetenekler olacaktır, bizi kendimize yaklaştıran, kendimizi tanımamızı sağlayan bilginin, farkındalığın arayışı olacaktır.

Tehlike şudur ki fazlaca bu araştırmalara dalan,  kişisel gelişim kitapları okuyan insanlar, bilginin içinde kaybolmuşlardır. Amaçları kendinden uzaklaşmış ve okudukları kitaplar zihninde yük olmuştur. Kendilerine dair her şeyin bilgisini bilirler ama hayatlarında uygulamazlar. Bu da başka bir şekilde hakikatten uzaklaşma durumudur (bakar kör).

Hikayenin ikinci resminde adam öküzün yerinde olmadığını farkeder ve en önemli bölümlerden biri burasıdır. Eğer bunu sen de kendi hayatında farkedersen birçok şeyin kendiliğinden değiştiğini görebilirsin. Öküz kayıp ve adam bunu farkediyor. Nefs dediğimiz egomuz da bu hikayedeki gibi ipini koparmış ve kaçmıştır, hiç bir kural tanımadan istediği gibi bizi yönetmeye başlamıştır.

Bütün hayatımız öküzü eğitmekten başka bir şey değildir. Paylaşacağım yazıların birçoğunun konusu öküzü eğitmek yönünde olacaktır, yolculuğum bu hikayedekinden farklı değildir, sadece fragmanını göstermek istedim, izlemek isterseniz diğer yazılarımdan da zevk alabilirsiniz.

Peki dokuzuncu resim neden boş? sekizinci resimde her şey güzeldi, ne güzel öküzü de bulmuştuk, sonra neden her şey yok oldu? Ve onuncu resimde adam neden tekrar belirip, bohçasını yapıp geriye doğru bakıyor?

Dediğim gibi bu bir fragman, merak ediyorsanız paylaşacağım yazıları bekleyin..

Sevgiler.
Hasan Ertekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buy now