Geçen yıl bisikletimle yokuş aşağı bir yolda hızla ilerliyordum, ilerideki ışıklarda da 19-22 yaşlarında arabaların camlarını silmek için bekleyen gençler vardı, boş yolda hızlıca inerken aralarından biri yola atladı, elindeki cam siliciyle bana kızgın bir duyguyla “gel, gel hadi!” diye bağırıyordu, ben ilk gördüğümde ne olduğunu anlamamıştım fakat sonra gülmeye başladım, hızımı yavaşlattım, çocuk güldüğümü gördü ve daha fazla sinirli bir duyguyla elindeki cam silme aletini sallamaya başladı (avını bekliyordu sanki 🙂 ), bu davranışlarını görünce ben de daha fazla gülmeye başladım ve yavaşladım, çocuk da benim gülmemle kenara çekildi onunla beraber yanındaki arkadaşları da gülmeye başladı..

Korkup kaçmaya çalışsaydım veya tepkisiz bekliyor olsaydım vurmaya kalkışacaktı, kışkırtmaya çalışacaktı, benim yaklaşımımda bu duyguyu görmediği için kenara çekildi.

Karşımızdaki kişileri çoğu zaman düşman olarak görüyorsak  (sana sopasını sallayan, seni vurmak için can attığını sanıyorsan) korku oluşur, bu düşünceyi biz yarattık, zihnimizde karşı tarafı düşman olarak etiketlemiş olduk, hükmünü verdin, artık dostça bir yaklaşımda bulunacağını düşünmeyiz, artık bize bir şey sunacak veya söyleyecek olsa dinlemeden, bakmadan, algılamadan kendimizi savunmaya geçiyoruz. Bütün hepsi de biz “düşman” dediğimiz için gerçekleşiyor ve karşı tarafa bu tavrı yansıtıyoruz.

Zihninin ürettiği düşüncelerin farkına var, çoğu zaman korku dolu mu? Davranışlarının farkına var, etrafındaki insanlara -seni yaralamamaları için- kalkanınla mı yaklaşıyorsun? Çevrendeki/Televizyondaki/Bir filmin karakterindeki insanın tavrı/fikri seni rahatsız ediyor mu? Onların düşüncelerine/tavırlarına duyduğun tepki aslında senin kendi düşüncelerindir, yoksa neden rahatsızlık hissedesin? Onları düşünsel anlamda yansıman olduğunu kabul et- hiçbir şeyi değiştirmene gerek kalmayacak, sadece göreceksin,  o zaman korku oluşmayacak, durumun etkisi altına girmeyeceksin ve gülüp geçeceksin. 🙂

Aşağıdaki şiir Lao Tzu’dan alıntıdır.

Derler ki doğru yaşamayı bilen
Geçsin ülkeyi bir uçtan bir uca
Rastlamaz tek gergedana kaplana
Geçsin bir ordunun içinden
Ne zırh arar ne kılıç

Gergedan bulamaz boynuz saplayacak yer
Kaplan bulamaz tırnak geçirecek yer
Kılıç bulamaz keskinliğini gömecek yer
Neden? Çünkü ölümlü yanı* yoktur onun

 

*Ölümlü yanı yoktur derken kendi kafamızda kurduğumuz ama aslında olmayan düşüncelerden bahsetmektedir.

Sevgiler,
Hasan Ertekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir