Olumlama, onay vermek anlamına gelir. Ağzınızdan çıkan her söz birer olumlamadır. “Ben çok güzel araba kullanırım” demek de olumlamadır. “Ben ne yapacağımı bilmiyorum, çok çaresizim” demek de bir olumlamadır. Neden mi? Çünkü çaresiz olmanıza onay vermiş oluyorsunuz. Gün içinde kullandığınız sözcüklere dikkat edin ve gözlemleyin; nelerin onayını kendinize veriyorsunuz? Hatta somut bir örnek görmek istiyorsanız, her negatif olumlama yaptığınızda telefonunuzun not defterine yazın ve gün içinde ne kadar negatif olumlamalar kullandığınızı görün. Eğer bir arkadaşınız size bu cümleleri kullansa onunla arkadaşlığınızı hemen sonlandırırdınız.

Olumlamalar Nasıl Yapılır?

Olumlama Nasıl Yapılır?

Olumlamalar’ın nasıl yapıldığına geçmeden önce neden yapıldığını bilmeniz, amacınız doğrultusunda netlik kazandırır. Olumlamalar: Bilinçaltında var olan inançları (otomatik hale gelmiş düşünceleri) değiştirmek için yapılır. Olumlamalar Bilinçaltı Temizliği veya Bilinçaltı Programlama Çalışmasıdır. Eğer doğrudan bu sayfayla karşılaştıysanız önce size Bilinçaltı Temizliği sayfasını okumanızı öneririm. Sayfaya ulaşmak için tıklayın: https://www.hasanertekin.com/bilincalti-temizligi/ Şimdi. Olumlamalar Nasıl Yapılır? Başlık başlık öğreneceksiniz.

Hayal Gücünüzü Kullanın

Olumlama cümlelerini söylerken, söylediğiniz cümleyi zihninizde hayal edin.

Kendimden örnek vereyim daha açıklayıcı olacaktır; Benim olumlamaları kullanmam 2009 yılında başladı. İlk kullandığım zamanlar inanılmaz işe yaradığını gördüm ve hayret ettim, inanamadım. Yaptığım şey sadece olumlu cümleleri tekrar ederek, kendimi o halde görmekti. Sonrasında başka olumlama cümleleri okumaya, tekrar etmeye, dinlemeye başlamıştım fakat zerre kadar işe yaramamıştı. 6-7 ay boyunca üzerinde durdum ve neden işe yaramadığını çözene kadar defalarca kere depresyona girdim. (O zamanlar ergenim, 17 yaşındayım) Sürecin sonunda anladım ki ilk başlarda hayal ediyordum, kendimi o olumlamayı yaparken görüyordum ve geçmişte yaşadığım durumlara o olumlama cümlesini yansıtırsam nasıl tepki vereceğimi imgeliyordum. Fakat sonraları nasıl olsa işe yarıyor deyip sadece söyleyip geçtiğimi fark ettim.

Olumlamalar Nasıl Yapılır? Hayal Gücü

Size bahsettiğim ilk iki adımları da (Bilinçaltı Temizliği konusundaki) yıllar sonra kendimde keşfettim, sadece olumlamalar ve hayal gücümde imgeleyerek bir çok engeli zamanında kolaylıkla aşmıştım. Bir çok insanda olamamaların işe yaramamasının ilk nedeni, benim yıllar önce takıldığım hayal gücünü kullanmamaktır.

Duygularınızı Katın

Kullanacağınız olumlama cümlelerine duygunuzu katarak o şeye hareket katın.

Duygusuz, ruhsuz söylenen olumlamalar işe yaramaz. Negatif olarak kullandığınız olumlamalara, “yapamam, edemem” dediğiniz cümlelerdeki duyguya bir bakın; Ne kadar da içten söylüyorsunuz değil mi? “yapamam” derken omuzlarınız düşüyor, başınız öne eğiliyor. Ne kadar da duygusal 🙂

Bir of çeksem karşı ki dağlar yıkılır” cümlesindeki olumlamanın gücüne, duygusuna bir bakın! Kendinize bu kötülüğü yaparken inancınız ne kadar da tam değil mi? Nasıl da ikna edici ha? Bu cümlenin ne kadar gerçekçiliği varsa kuracağınız pozitif olumlamaları da aynı yoğunlukta kurun. Kendinize iyilik yaparken neden bu duyguları katarak yaşamıyorsunuz? PÜF noktası işte bu. “Bir OH! çeksem karşı ki dağlarda çiçekler açar!” Neden olmasın?

Arabesk şarkılara bakarsanız, “öldüm, bittim” derken ne kadar da inandırıcı söylüyorlar oysa ölmediler, yaşıyorlar! Böyle cümleler sadece sürünmelerine sebep oluyor. Duygu, duygu, duygu katın.

Olumlama Nasıl Yapılır? Duygu Katın

Başarıyorum!” derken başarıyı ellerinizde hissedin hatta şimdi boşta olan elinizi yumruk yapın ve sıkarak söyleyin hatta ve hatta elinizi havaya kaldırarak söyleyin ki bilinçaltınız ikna olsun.

Kendinizi Savunun!

Şimdi sizlere kusursuz bir örnek vereyim çok dikkatli okuyun, her şeyi çok net anlayacaksınız fakat bütün dikkatinizi istiyorum.

Bir mahkemeye çıkmışsınız ve hiç bir suçunuz kabahatiniz yok. Bu mahkemede Hâkim de, Davacı da, Davalı da, Şahit de, Sanık da sizsiniz;
Hâkim = İradeniz, Davacı = Bilinciniz, Davalı = Bilinçaltınız, Şahit = Sözleriniz.

Şahitler soruşturularak sizin temizliğinizi meydana çıkaracaktır (Sözlerinizin, kullandığınız olumlamaların doğruluğu test edilecektir ve eğer doğru söylüyorsanız davayı kazanacaksınız yani olumlamanız gerçekleşecektir).

Sizin temizliğinizin kabul görmesi şahitlerin doğruluğunun ispatına bağlıdır. Şahitlerin sözünde durması gerektiği gibi fiilen gerçekleştirdiğiniz eylemlerinizin de doğru olması gerekir (Söylediğiniz, tekrar ettiğiniz olumlama cümlelerini fiilen de gerçekleştirmeye başlamalısınız, kullanacağınız cümleleri hayalinizde canlandırarak bile yapmaya başlayabilirsiniz).

Eğer şahitler, yanlış beyanda bulunursa davayı kazanamazsınız (Kullandığınız olumlama cümlelerini gün içinde aksini söylerseniz kendinizi yakalamanız gerekmektedir -2.adımda anlattığım konu ile yakalayabilirsiniz: Bilinçaltı Temizliği-).

Ve eğer şahitlerin söyledikleri ile eylemler uyuşmuyorsa da dava reddedilir (Söylediğiniz sözlere sadık olmalısınız). Sizi savunacak şahitlerin sözleri (olumlamalar) ve fiille (eylemleriniz) zıt olmamaları gerekir ki davayı kazanabilin.

Şahitlerin söyledikleri ile gerçekte olan eylemler uyuşmuyorsa (sözünüz ayrı, özünüz ayrıysa) sizi kim dinler? Söylediğiniz olumlama cümlesi ne ise ondan vazgeçmeyin. “Yok.. işe yaramıyor” diyorsanız şahitlerin söyledikleri çelişkiye düşer, sabah dikip akşam sökmek gibi. Böyle olunca sözünüz ayrı özünüz ayrı olmuyor mu? Mahkemeye böyle çıksanız size şahitlik yapan sözleri kim kabul eder? Önce bir şey söylüyorsunuz sonra “yok öyle değil” diyorsunuz.

Yaptığınız eylemler ve şahitlerin sözleri gerçeği açığa çıkarmaktadır. Her ikisi de (sözler ve eylemler) gerçeği ortaya koyar. Bu noktada “olumlamalar işe yaramıyor” demenizi imkansız hale getiriyorum. 🙂

Siz ne kadar inat ederseniz, şahitler de inat eder (Ertelerseniz, kendi üzerinizde çalışmazsanız, ilginizi zamanınızı ayırmazsanız süreç uzar) ve yüz çevirirseniz onlar da yüz çevirir çünkü onlar da sizi gözetmektedir (sözlerinize sadık olun, sözleriniz de size sadık olsun).

Not: Yukarıda yazdığım bölümü iyice hafızanıza kazımanızı öneririm.

Sözlerinize Güvenin

Olumlama Nasıl Yapılır? Sözlerinize Güvenin

Bir şeyi yapmak, yapmamaktan daha kolaydır. Asıl zor olan şey yapamamaktır. Neden? Çünkü bir şeyi yapabilmenin sınırsız tane yolu varken yapamamanın tek bir yolu vardır (hiç bir şey yapmamak).

Bir öğrenci, üstadına mektup yazmış demiş ki “evden çıkma korkum var ne yapmalıyım?”. Üstat demiş ki “burnuna soğan bağla, hiç bir şey olmayacak” öğrenci üstadının sözüne güveniyordu ve dediğini yaparak çıkıp yanına varmış. Üstat deseydi ki serçe parmağını kırmızıya boya, yine de güvenle gidecekti.. Öncelikle söylediğiniz sözlere güvenin sonrası yaratıcılığınıza kalmış, bilinçaltı sadece güven arar.

Olumlama Cümlesi Oluşturma

Olumlama Cümlesi Oluşturma
Olumlama Cümlesi Oluşturma
  • Kullanacağınız olumlama cümlelerinde dikkat etmeniz gereken ilk kelime “BEN”dir. “Ben sağlıkla yaşamayı hak ediyorum.” gibi.
  • Şimdiki zaman ekini (-yor) kullanın, bilinçaltı geçmişi ve geleceği bilmez sadece şimdiyi bilir. “Çok güzel bir pasta yiyorum.” Bunu gerçekten söylediğinizde eğer çevrenizde pasta yoksa pastaneden almaya otomatik olarak gidersiniz (Ne parayı görürsünüz, ne pastanenin uzaklığını hesaplarsınız, ne de sizi engelleyecek diğer durumları görmezden gelirsiniz. İşte böylece sözlerinizi gerçekleştirirsiniz).
  • Negatif olumlama cümleleri kullanmayın. Örnek: “Her gün işe gitmek istemiyorum”, Bilinçaltı bunu “Her gün işe gitmek istiyorum” diye algılar. İstemediklerinizi değil, sadece ve sadece isteklerinizi söyleyin.
  • Olumlama cümlelerindeki bir diğer önemli nokta hak etme bilincinde olmanızdır, söylediğiniz cümleleri hakettiğinizi düşünerek söylerin veya cümlenin içinde “hak ediyorum” kelimesini kullanın. “Ben sevmeye ve sevilmeye layığım.”
  • Kuracağınız cümleler çok uzun olmasın, telgraf çeker gibi çok az harfleriniz var gibi davranın. Çünkü bilinçaltı tarafından işlemesi daha kolaydır. “Bedenimi seviyorum ve ona layık olduğu gibi bakıyorum”.

Yukarıdaki maddelerin derinliklerini Bilinçaltı Nedir? başlığında anlattım. Okumak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz: https://www.hasanertekin.com/bilincalti-nedir/

Sonuç

Olumlama cümlelerini ne kadar süre yapmanız gerekli? Beynin bir şeye alışması 21 gün sürer fakat ben size böyle bir sayı vermeyeceğim ömür boyu demek daha doğru olur. Yani hayatınızın bir parçası olana kadar söyleyin yapın, bu kişi insanda 1 günde olur kiminde 100 günde. Olumlamanın gerçekleşmesini sağlayan güç, sizin ona ne kadar ihtiyaç duyduğunuzla, ne kadar aç olduğunuzla* ilgilidir. (*Bilinçaltı Temizliği konusunu okuyanlar bilir)

Ağzınızdan çıkan her söz, sihirlidir. Bir cümle ile bir insanın hayatını, moralini duygularını bozabilirsiniz, aynı zamanda insanlara hayat, yaşam gücü de verebilirsiniz. Nasıl kullandığınıza göre bu değişmektedir. Dikkat edin, söylediğiniz şey, gerçekten söylemek istediğiniz şey olsun ki arkanıza baktığınızda pişmanlık duymayın.

Bilinçaltı Danışmanlık Hizmeti

Bilinçaltı ve Kendini Anlama (Öz Farkındalık) konusunda paylaşabildiğim her şeyi sizinle paylaşmaya devam edeceğim. Eğer yine de desteğe ihtiyaç duyuyorsanız benimle telefon üzerinden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Aklınıza takılan, anlatmamı istediğiniz, yazmamı istediğiniz konuları aşağıdaki yorum yap bölümünü kullanarak belirtebilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler,
Hasan Ertekin.